Megas Alexandros (Katowice)

Między jedną a drugą sesją w serii gier God of War, jakże nawiązującej do greckiej (a teraz i nordyckiej) mitologii,  zachciało mi się zjeść coś w iście helleńskich klimatach. Jeden lokal z taką kuchnią miałem już za sobą, a do drugiego wybierałem się niczym sójka za morze. Mowa o Megas Alexandros, znajdującym się na rogu ulicy Jagiellońskiej i Plebiscytowej w Katowicach.

Megas Alexandros to kolejna opcja, po Souvlaki, na zjedzenie greckiej kuchni. Menu jest tutaj proste. Z mięs mamy do wyboru gyros (wieprzowy), souvlaki (drobiowe), bifteki (wołowe), a do tego jeszcze sałatkę grecką, tzatziki, tirokafteri, frytki i pitę. To wszystko w formie take-away albo też w zestawie na talerzu (z opcją powiększenia).

Gyros to nie kebab!

Najbardziej zachwalaną przez ludzi pozycją był gyros – w końcu to sztandarowy produkt lokalu. Pamiętajcie moi drodzy, że gyros to nie kebab, mimo podobnego sposobu przyrządzenia mięsa różni się ono diametralnie w przyprawieniu i smaku.

Megas Alexandros - Gyros

Na początek więc zamówiłem zestaw gyros na talerzu z frytkami, warzywami i tzatzikami, a do tego jeszcze bifteki. Wieprzowina pierwsza klasa – odpowiednio przypieczona i bardzo smaczna. Zarówno sałatka, jak i tzatziki okazały się tutaj świetnym dodatkiem, o wiele lepszym niż standardowe frytki, jakie znajdziecie w zestawie. Pita miękka, pulchna, idealnie dopełnia całość.

Megas Alexandros - Bifteki

Bifteki, jak już pewnie wiecie, to w sumie taki kotlet mielony w wersji greckiej. Niemniej jednak jest pyszny i ma w sobie urok i smak, jakie towarzyszą greckiej kuchni. Po skropieniu cytryną kotlet złapał jeszcze więcej walorów smakowych. Brakowało mi tam trochę posmaku grilla, ale dalej był to porządny kawałek mięsa. Cały zestaw okazał się jednak za duży na moje siły, a to oznacza, że podstawowym zestawem na talerzu za 16 złotych da się najeść!

Megas Alexandros once again

Pierwsza wizyta tylko podkręciła mój apetyt na więcej. Tym razem jednak poszedłem z myślą zjedzenia drobiowych souvlaków, ponownie na talerzu, ale zrezygnowałem z frytek na rzecz większej ilości sałatki (nie oceniajcie mnie!). Kura była bardzo soczysta i nie pozostawiła mi złudzeń, że z taką wersją souvlaków polubię się bardziej.

Megas Alexandros - Souvlaki 2

Grecja prawie idealna

Może w Megas Alexandros nie ma takiego przepychu jak w Souvlaki, ale jest to zdecydowanie lokal warty uwagi. Jedzenie przyrządzają tam po swojemu, własnym tempem, a jedyne czego im brakuje, to więcej pozycji w menu. To jednak tylko kwestia czasu, a w międzyczasie i tak fani przepysznego gyrosu wiedzą, gdzie mają się kierować ;)

Adres: róg ul. Jagiellońskiej i Plebiscytowej, Katowice
FBhttps://www.facebook.com/MegasAlexandros.GreekGrill.Katowice/
Ceny:

  • Souvlaki (talerz) – 18 zł
  • Gyros (talerz) – 18 zł
  • Bifteki – 10 zł / szt.
Ocena
  • Jedzenie
  • Obsługa
  • Klimat
4

Podsumowanie

Gyros warty uwagi!

Sending
User Review
4.6 (5 votes)
Avatar

Marcin Ceran

Programista z zawodu, bloger z zamiłowania. Lubię dobrze zjeść, czy to w domu czy to na mieście. Będziesz to jeszcze jadł?! ;) Więcej o mnie tutaj!

RELATED POSTS