Najlepsze pączki w Katowicach

Jeszcze za czasów starożytnych Rzymian (albo Słowian) ludzie obchodzili dzień, w którym zajadano się tłustymi potrawami. Obchody te miały odbywać się ku czci bóstw, które odpowiadały za nadejście wiosny. Zagryzkami na tzw. tłustym dniu były właśnie pączki przygotowane z ciasta chlebowego, a w odróżnieniu od dzisiejszej formy, nadziewane słoniną.

Tak wygląda historia Tłustego Czwartku, który u nas w Polsce obchodzony jest od XVII wieku. Święto tuż, tuż a Wy pewnie zastanawiacie się gdzie w takim razie zjecie w Katowicach najlepsze pączki? Śpieszę z odpowiedzią! Przy okazji zbliżającego się “dnia sądnego” sporządziłem dla Was listę 5 miejsc, które najbardziej urzekły mnie smakiem. Nie jest to ranking, bo miejscówki stawiam na podobnym poziomie. Dla każdego znajdzie się tu coś dobrego :) Smacznego!

Piekarnia & Cukiernia Michalski

www | fb

Miejsce odkryte całkiem niedawno, ale już podbiło mój żołądek! Dodatkowo przy głównej siedzibie istnieje lokal działający w pełnej kooperacji z piekarnią. Jest to Cafe Byfyj, gdzie poza łakociami z piekarni zjecie również przepyszne śniadania i obiady.

Lokalizacje:

 • Katowice Centrum, Plac Miarki 2,
 • Katowice Centrum, 3 Maja 40,
 • Katowice Giszowiec, Plac Pod Lipami 7,
 • Katowice Nikiszowiec, B. Krawczyka 5.

Tradycyjna Pączkarnia Słowik

Słowik nie ma oficjalnej strony www, ani fanpage’a, ale swego czasu istniała strona, która informowała o kolejkach z jedną odpowiedzią – TAK. Emocje i boom sprzed paru lat już opadły, lecz miejsce dalej jest skutecznie oblegane. Podczas zeszłego Tłustego Czwartku kolejki można było oglądać nawet w katowickich stacjach telewizyjnych!

Lokalizacja: Katowice Centrum, 3 Maja 5.

Stara Pączkarnia

www | fb

Słyszałem, że we Wrocławiu wypada słabo… Ale tu są Katowice i w smaku te pączki są w ścisłej katowickiej czołówce. Dużo różnych smaków do wyboru co też mi bardzo odpowiada :) W menu naliczyłem ponad 40 różnych krepli, które oczywiście zmieniają się regularnie.

Lokalizacja: Katowice Centrum, 3 Maja 19.

Cukiernia Europejska

www | fb

Jeszcze za czasów studiów rozkoszowałem się pieczywem i ich słodkościami, a dziś śmiało chciałem polecić je Wam. W ofercie posiadają raczej klasyczne pączkowe rarytasy, co dla niektórych może być minusem, ale jak dla mnie w klasyce też jest siła.

Lokalizacje:

 • Katowice Centrum, Chopina 2,
 • Katowice Bogucice, 1 Maja 39.

Cukiernia Lewandowski

Kolejna niedawno poznana przeze mnie lokalizacja. Odwiedzając cukiernię nie spodziewałem się tak dobrej jakości przy relatywnie niskich cenach. Grzechem jest nie spróbować pączków za zaledwie 1,60 zł.

Lokalizacje:

 • Katowice Ligota,
 • Katowice Panewniki, ul Panewnicka
 • Mikołów, ul. Lompy 7


BONUS!

Pączki na gorąco

Rzutem na taśmę udało mi się spróbować ich wyrobów i byłem pozytywnie zaskoczony. Miejsce trochę oddalone od centrum i z pewnością niepozorne, ale warte uwagi oraz poświęcenia swojej wagi. Klasyczne propozycje są tam najlepsze!

Lokalizacja: Pl. Gwarków (skrzyżowanie Al. Korfantego i ul. Katowickiej)


Z pewnością są jeszcze inne miejsca warte uwagi, dlatego wrzucajcie swoje ulubione miejsca w komentarzach! Gdziekolwiek jednak się nie wybierzecie w Tłusty Czwartek, to kolejki będą gwarantowane. Polecam w takim razie uzbroić się w cierpliwość i co mogę więcej powiedzieć… Smacznego i powodzenia!

 • Dziś nie mam jak się wybrać do Katowic, ale listę z pewnością zapamiętam i sprawdzę :)

 • Agnieszka Wilk

  Trochę po fakcie tu trafiłam, ale nieważne – ja tam lubię pączki jeść przez cały rok (nie codziennie, żeby nie było – od czasu do czasu ;)), więc do któregoś z polecanych miejsc na pewno zawitam.
  Najlepsze pączki według mnie robi moja cioteczka – niestety tylko raz do roku i nie są na sprzedaż ;) W pozostałe dni pozostaje mi piekarnia naprzeciwko – Pochrzęst. Całkiem niezłe mają.

 • ja w trakcie tłustego czwartku zjadłam 3 ale mój mąż pobił rekord i zjadł ich 12 :O