Najlepsze pączki w Katowicach

Jeszcze za czasów starożytnych Rzymian (albo Słowian) ludzie obchodzili dzień, w którym zajadano się tłustymi potrawami. Obchody te miały odbywać się ku czci bóstw, które odpowiadały za nadejście wiosny. Zagryzkami na tzw. tłustym dniu były właśnie pączki przygotowane z ciasta chlebowego, a w odróżnieniu od dzisiejszej formy, nadziewane słoniną.

Tak wygląda historia tłustego czwartku, który u nas w Polsce obchodzony jest od XVII wieku. Święto tuż, tuż a Wy pewnie zastanawiacie się gdzie w takim razie zjecie w Katowicach najlepsze pączki? Śpieszę z odpowiedzią! Przy okazji zbliżającego się “dnia sądnego” sporządziłem dla Was listę miejsc, które najbardziej urzekły mnie smakiem. Nie jest to ranking, bo miejscówki stawiam na podobnym poziomie i w zależności od nastroju ze smakiem zjem pączka z każdej lokalizacji. Dla każdego znajdzie się tu coś dobrego :) Smacznego!


Cukiernia Fresa / Strefa 11

fb fresa | fb strefa 11

Wypieki z tej lokalizacji co i raz mnie zaskakują! Pączki tutaj są bardziej drożdżowe (niczym robione u mnie w domu rodzinnym), a nadzienia podkręcają całość zarówno wizualnie jak i smakowo. Ja zakochałem się w pączku z lemon curd i bezą włoską <3 Uwaga! Pączki dostępne tylko w Tłusty Czwartek, ale zdecydowanie warto się po nie wybrać tego dnia!

Lokalizacja: Katowice, ul. Armii Krajowej 2.

Fresa - Lemon Curd

Piekarnia & Cukiernia Michalski

www | fb

Miejsce z niebagatelnymi wypiekami, które podbiły wiele lat temu żołądki katowiczan! Dodatkowo przy głównej siedzibie istnieje lokal działający w pełnej kooperacji z piekarnią. Jest to Cafe Byfyj, gdzie poza łakociami z piekarni zjecie również przepyszne śniadania i obiady.

Lokalizacje:

  • Katowice Centrum, Plac Miarki 2,
  • Katowice Centrum, 3 Maja 40,
  • Katowice Giszowiec, Plac Pod Lipami 7,
  • Katowice Nikiszowiec, B. Krawczyka 5.
Pączki - Piekarnia & Cukiernia Michalski

Tradycyjna Pączkarnia Słowik

Słowik nie ma oficjalnej strony www, ani fanpage’a, ale swego czasu istniała strona, która informowała o kolejkach z jedną odpowiedzią – TAK. Emocje i boom sprzed paru lat już opadły, lecz miejsce dalej jest skutecznie oblegane. Podczas zeszłego Tłustego Czwartku kolejki można było oglądać nawet w katowickich stacjach telewizyjnych!

Lokalizacja: Katowice Centrum, 3 Maja 5.

Pączki - Słowik

Stara Pączkarnia

www | fb

Słyszałem, że we Wrocławiu wypada słabo… Ale tu są Katowice i w smaku te pączki są w ścisłej katowickiej czołówce. Dużo różnych smaków do wyboru co też mi bardzo odpowiada :) W menu naliczyłem ponad 40 różnych krepli, które oczywiście zmieniają się regularnie.

Lokalizacja: Katowice Centrum, 3 Maja 19.


Cukiernia Europejska

www | fb

Jeszcze za czasów studiów rozkoszowałem się pieczywem i ich słodkościami, a dziś rekomendacja leci w Waszym kierunku. W ofercie posiadają klasyczne pączkowe rarytasy, co dla niektórych może być minusem, ale jak dla mnie w klasyce też jest siła.

Lokalizacje:

  • Katowice Centrum, Chopina 2,
  • Katowice Centrum, Św. Jana 8
  • Katowice Bogucice, 1 Maja 39.
Pączki - Cukiernia Europejska

Lukier Puder

fb

Lukier Puder znajduję się w istnym trójkącie lodowo-pączkowym na rogu ulic Stawowej i Chopina :) Miejsce oferuje całkiem zacne kompozycje smakowe i jestem pewny, że znajdzie swoich zwolenników. Ja uwielbiam od nich chałwę i rabarbar!

Lokalizacja: Katowice Centrum, Chopina 2


Znaleźliście tutaj swoich faworytów na Tłusty Czwartek? A może macie jakieś inne propozycje które przeoczyłem? Dajcie znać w komentarzu!

Avatar

Marcin Ceran

Programista z zawodu, bloger z zamiłowania. Lubię dobrze zjeść, czy to w domu czy to na mieście. Będziesz to jeszcze jadł?! ;) Więcej o mnie tutaj!

RELATED POSTS