Najlepsze pączki w Katowicach

Jeszcze za czasów starożytnych Rzymian (albo Słowian) ludzie obchodzili dzień, w którym zajadano się tłustymi potrawami. Obchody te miały odbywać się ku czci bóstw, które odpowiadały za nadejście wiosny. Zagryzkami na tzw. tłustym dniu były właśnie pączki przygotowane z ciasta chlebowego, a w odróżnieniu od dzisiejszej formy, nadziewane słoniną.

Tak wygląda historia tłustego czwartku, który u nas w Polsce obchodzony jest od XVII wieku. Święto tuż, tuż a Wy pewnie zastanawiacie się gdzie w takim razie zjecie w Katowicach najlepsze pączki? Śpieszę z odpowiedzią! Przy okazji zbliżającego się “dnia sądnego” sporządziłem dla Was listę 5 miejsc, które najbardziej urzekły mnie smakiem. Nie jest to ranking, bo miejscówki stawiam na podobnym poziomie. Dla każdego znajdzie się tu coś dobrego :) Smacznego!

Piekarnia & Cukiernia Michalski

www | fb

Miejsce odkryte całkiem niedawno, ale już podbiło mój żołądek! Dodatkowo przy głównej siedzibie istnieje lokal działający w pełnej kooperacji z piekarnią. Jest to Cafe Byfyj, gdzie poza łakociami z piekarni zjecie również przepyszne śniadania i obiady.

Lokalizacje:

  • Katowice Centrum, Plac Miarki 2,
  • Katowice Centrum, 3 Maja 40,
  • Katowice Giszowiec, Plac Pod Lipami 7,
  • Katowice Nikiszowiec, B. Krawczyka 5.

Tradycyjna Pączkarnia Słowik

Słowik nie ma oficjalnej strony www, ani fanpage’a, ale swego czasu istniała strona, która informowała o kolejkach z jedną odpowiedzią – TAK. Emocje i boom sprzed paru lat już opadły, lecz miejsce dalej jest skutecznie oblegane. Podczas zeszłego Tłustego Czwartku kolejki można było oglądać nawet w katowickich stacjach telewizyjnych!

Lokalizacja: Katowice Centrum, 3 Maja 5.

Stara Pączkarnia

www | fb

Słyszałem, że we Wrocławiu wypada słabo… Ale tu są Katowice i w smaku te pączki są w ścisłej katowickiej czołówce. Dużo różnych smaków do wyboru co też mi bardzo odpowiada :) W menu naliczyłem ponad 40 różnych krepli, które oczywiście zmieniają się regularnie.

Lokalizacja: Katowice Centrum, 3 Maja 19.

Cukiernia Europejska

www | fb

Jeszcze za czasów studiów rozkoszowałem się pieczywem i ich słodkościami, a dziś śmiało chciałem polecić je Wam. W ofercie posiadają raczej klasyczne pączkowe rarytasy, co dla niektórych może być minusem, ale jak dla mnie w klasyce też jest siła.

Lokalizacje:

  • Katowice Centrum, Chopina 2,
  • Katowice Bogucice, 1 Maja 39.

Lukier Puder

fb

Otwarta w zeszłym roku pączkarnia nie trafiła do zestawienia ze względu na późny czas otwarcia (chwilę przed Tłustym Czwartkiem). Uważam jednak, że miejsce oferuje całkiem zacne kompozycje smakowe i jestem pewny, że znajdzie swoich zwolenników. Ja uwielbiam od nich chałwę i rabarbar!

Lokalizacja: róg ul. Stawowej i Mickiewicza

Pączki - Lukier Puder


Z pewnością są jeszcze inne miejsca warte uwagi, dlatego wrzucajcie swoje ulubione miejsca w komentarzach! Gdziekolwiek jednak się nie wybierzecie w Tłusty Czwartek, to kolejki będą gwarantowane. Polecam w takim razie uzbroić się w cierpliwość i co mogę więcej powiedzieć… Smacznego i powodzenia!

Marcin Ceran

Programista z zawodu, bloger z zamiłowania. Lubię dobrze zjeść, czy to w domu czy to na mieście. Będziesz to jeszcze jadł?! ;) Więcej o mnie tutaj!

RELATED POSTS