Netflix – najlepsze kulinarne produkcje na platformie

Netflix – dla niektórych zło wcielone, a dla innych sposób na rozrywkę. Niektórzy z powodu seriali z tego serwisu zarywają nocki, inni dawkują je niczym leki. Jakkolwiek by nie było, Netflix pełni ważną rolę jako element rozrywkowy w naszym życiu. I to jemu będzie poświęcony dzisiejszy wpis, oczywiście w kontekście kulinarnym!

Przychodzi taki okres w życiu człowieka – moim również, przyznaję – kiedy jedyne, co by się chciało, to ciepły koc i dobry serial do oglądania. Stosuję taką taktykę najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ale nie tylko. Seriale fabularne różnej maści pochłaniam w dużych ilościach (to temat na inny wpis), ale dziś chcę skupić Waszą uwagę na kategorii Food & Travel TV. Z niej wybrałem najlepsze, moim zdaniem, perełki o jedzeniu, które każdy foodies powinien obejrzeć.


UWAGA!!!

Wymienione poniżej produkcje należy oglądać do posiłku lub po jego uprzednim zjedzeniu. Autor tego wpisu nie odpowiada za głód nimi spowodowany! (A przynajmniej nie bezpośrednio ;)).


Chef’s table

Chef's Table

Każdy odcinek tego dokumentu pozwala nam poznać jednego z najlepszych kucharzy na świecie. Pokazuje ich życie, pasję, a także unikalne podejście do gotowania. Ciekawy temat, nawet jeśli nigdy nie będzie nam dane zjeść przygotowywanych tam potraw. Seria dorobiła się nawet spin-offów w postaci specjalnych odcinków o Francji i o słodkościach. Ślinka cieknie na samą myśl o tym, co tam robią.

Typ: serial
Liczba sezonów: 6

Mind of a chef

Netflix - Mind of a Chef

Cykl, w którym narratorem jest bardzo znany amerykański szef kuchni – Anthony Bourdain. Każda seria łączy w sobie podróże, gotowanie, historię i naukę. W szczególności polecam pierwszy cykl odcinków, w którym gospodarzem jest David Chang – opowiada on bardzo dużo o kuchni azjatyckiej i przenoszeniu jej na grunt amerykański.

Typ: serial
Liczba sezonów: 7

For Grace

Netflix - For Grace

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile wysiłku kosztowało kucharza dostanie się na szczyt? W tym filmie poznajemy historię Curtisa Duffy’ego – szefa kuchni w restauracji Grace w Chicago, która za czasów swej świetności posiadała 3 gwiazdki Michelin. Jego przygoda rozpoczyna się od rezygnacji z pracy w jednej z restauracji i założenia własnego lokalu. Produkcja znakomicie obrazuje, jak ciężka jest praca w gastronomii i ile trzeba poświęcić, aby dojść do mistrzowskiego poziomu. Uwaga! Materiał jest szalenie motywujący!

Typ: film pełnometrażowy
Czas trwania: 91 min

Ugly Delicious

Ugly Delicious

Czy wspominałem już, jak bardzo lubię programy z Davidem Changiem? Ta pozycja to najlepszy tego przykład. W każdym z odcinków dochodzi do rozkładu popularnych dań (jak pizza, tacos, BBQ) na czynniki pierwsze. Są to czynniki kulturowe, socjologiczne, ale też historia, która wpłynęła na to, jak obecnie wygląda dana potrawa – tego dowiecie się z każdego odcinka tej serii. Zdecydowanie warto poświęcić uwagę tej pozycji!

Typ: serial
Liczba sezonów: 1 (drugi w produkcji)

The Chef Show

Netflix - The Chef Show

Kojarzycie film Chef z 2014 roku? Jeśli nie, to warto nadrobić go przed obejrzeniem tej serii. Krótki opis by Filmweb: „Po utracie posady w renomowanej restauracji mistrz kulinarny otwiera mobilny bar szybkiej obsługi”. I jakkolwiek ten krótki wstęp niewiele mówi o filmie – ja mówię: warto! Świetna muzyka i znakomite przygotowanie kulinarnego wątku. A o tym, jak sam Jan Favreu, aktor i reżyser, szykował się do filmu, dowiemy się z serialu „The Chef Show”. Odtwarza on tam dania Chefa, ale też razem z różnymi gośćmi porusza inne gastronomiczne tematy, którym warto się przyjrzeć.

Typ: serial
Liczba sezonów: 1 (podzielony na 2 części)

Street Food

Street Food

Jedzenie ulicy to ważny znak dzisiejszych czasów. Tę tematykę porusza seria Street Food, która stara się pokazać, jak to wygląda w krajach azjatyckich. Duży przekrój różnych dań z różnych zakątków świata sprawi, że po każdym odcinku będziecie głodni. Skusicie się mimo wszystko? Ja pochłonąłem ten serial wyjątkowo szybko!

Typ: serial
Liczba sezonów: 1

Midnight Diner: Tokyo Stories

Netflix - Midnight Diner

Jedyny serial fabularny w tym zestawieniu. Fabuła jest lekka i przyjemna – lokal, który jest otwarty od północy do samego rana. W tymże miejscu Master (szef) jest w stanie przygotować każde danie, o ile ma do tego składniki. Oczywiście każdy odcinek to inni goście i inne historie pokazujące ciekawy przekrój społeczny bohaterów. Bardzo pozytywna produkcja, która powinna przypaść do gustu każdemu.

Typ: serial fabularny
Liczba sezonów: 2


Czy to wszystkie seriale i filmy kulinarne, jakie możecie zobaczyć na Netflixie? Na pewno nie. Uwzględniłem tu tylko moje ulubione produkcje, a uwierzcie, że trochę ich obejrzałem. Jest kilka specyficznych pozycji, które mogą przypaść Wam do gustu (Somebody Feed Phil albo Breakfast, Lunch & Dinner), ale wiadomo – są różne gusta.

Oglądaliście coś z tej listy? A może macie własne ulubione produkcje, którymi chcecie się podzielić? Jeśli tak – dajcie znać w komentarzach. Nie muszą być to pozycje netflixowe, przygarnę wszystko, co smaczne!


Materiały użyte do artykułu w całości pochodzą z serwisu Netflix.com

Marcin Ceran

Programista z zawodu, bloger z zamiłowania. Lubię dobrze zjeść, czy to w domu czy to na mieście. Będziesz to jeszcze jadł?! ;) Więcej o mnie tutaj!

RELATED POSTS