L’Osteria Di Matteo [Katowice]

Zaczęło się jak zwykle niewinnie, od informacji na temat lokalu, który czerpie z Italii to co najlepsze – jedzenie. Trzeba było sprawdzić na własnej skórze czy faktycznie istnieje, a kuchnia potrafi zaspokoić mój apetyt na włoską ucztę. Dzisiejszy wpis będzie dotyczył więc restauracji L’Osteria Di Matteo, znajdującej się na południu Katowic przy ul. Jankego 195.

Pizza grzechu warta

Lokal do największych nie należy, stoi tam tylko parę stolików wewnątrz i na ogródku, gdzie postanowiłem zjeść mój obiad. Przeszedłem od razu do studiowania menu, w którym znalazły się przekąski, zupy, makarony oraz pizza. Podobało mi się zaznaczenie w menu czasu przygotowania potraw, od 15 do 40 minut, dzięki czemu klienci wiedzą ile czasu poświęcą na posiłek, co niezwykle sobie cenię.

Pierwsza na stoliku wylądowała zupa dnia, czyli krem z pieczonych buraków. Porcja na przystawkę – nie sposób byłoby się tym najeść, ale nie przeszkadzało mi to, bo miałem w zanadrzu jeszcze jedno danie. Posypana pietruszką aż prosiła się o więcej dodatków do przystrojenia. Konsystencja była bardziej płynna niż kremowa, według mnie niczym się nie wyróżniała, a wystarczyłoby przełamać czymś słodycz buraka, która w zasadzie zdominowała całość.

losteria-di-matteo-krem-z-pieczonych-burakow

Na tym się jednak nie skończyło, bo zaraz przyszło drugie danie – pizza quattro fromaggi. Te klasyki kuchni włoskiej dostępne są w dwóch rozmiarach (32 i 40 cm), a jako że byłem sam, to mój wybór padł na mniejszą wielkość. Spód z sosem śmietanowym zapiekany z czterema serami: mozarellą, gorgonzolą, camembert i ricottą, które niestandardowo zostały wymieszane między sobą, co w ogóle nie przeszkadzało w konsumpcji. Każdy dało się wyczuć i smakowały rewelacyjnie. Samo ciasto też było niczego sobie, nie przypominało prawdziwe cienkiego ciasta włoskiego, jednak było chrupkie z zewnątrz i miękkie w środku. Do tego gdzieniegdzie dostawała “wypieków” co sprawiało, że była o wiele bardziej atrakcyjna. Byłem bardzo zadowolony, ale ledwo udało mi się zjeść całą.

losteria-di-matteo-pizza

Włochy po raz drugi

Druga wizyta przeciągnęła się o parę tygodni – trochę wyjazdów, brak czasu, ale w końcu się udało. Zacząłem od dania którego nie znałem wcześniej, a mowa o włoskim pucca – to taka kanapka zrobiona z ciasta do pizzy. W środku mojego znalazły się prosciutto crudo, mozarella i pomidor. Wszystko świeże, pyszne, a samo ciasto równie smakowite jak przy poprzedniej wizycie na pizzy. Za taką cenę nie spodziewałem się tak dobrej i sytej przekąski!

losteria-di-matteo-pucca

Przystawki odłóżmy już na bok – danie główne zostało podane do stolika. Tym razem nie pizza, lecz makaron, a dokładnie to papardelle z gruszką i serem gorgonzola. Od razu dało się zauważyć, iż porcja jest całkiem spora. Pierwszy kęs – makaron ugotowany al dente, skąpany w sosie z gorgonzoli. Drugi już razem z miękką i smaczną gruszką. Całość była jedynie delikatnie oprószona pieprzem i to w sumie tyle co dało się wyczuć z przypraw. Wszystkie jednak składniki na tyle dobrze się zgrały, że nie trzeba było nic więcej, aby cieszyć się tym daniem. Byłem bardzo zadowolony z tego co otrzymałem.

losteria-di-matteo-papardelle

Werdykt

Dwie wizyty w L’Osteria Di Matteo wystarczyły, aby stwierdzić że jest to miejsce warte uwagi. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się odbić się od drzwi lokalu z powodu braku miejsc. Kto by pomyślał, że znajdę takie miejsce właśnie na południu Katowic? Jak najbardziej polecam wszystkim, nie tylko fanom kuchni włoskiej!

Adres: ul. Gen. Jankego 195, Katowice
FB: https://www.facebook.com/L-Osteria-di-Matteo-255790794625727/
Ceny:

  • Pizza – 23 PLN
  • Zupa – 12 PLN
  • Pucca – 13 PLN
  • Papardelle – 21 PLN
Ocena
  • Jedzenie
  • Obsługa
  • Klimat
4
Sending
User Review
0 (0 votes)
Avatar

Marcin Ceran

Programista z zawodu, bloger z zamiłowania. Lubię dobrze zjeść, czy to w domu czy to na mieście. Będziesz to jeszcze jadł?! ;) Więcej o mnie tutaj!

RELATED POSTS