Netflix – 5 najlepszych tytułów kulinarnych

Od dłuższego czasu jestem posiadaczem konta w serwisie Netflix. Głównie ze względu na seriale takie jak House of Cards czy Daredevil. Już od samego początku jedna z kategorii szczególnie przykuła moją uwagę. Oczywiście chodziło o Food & Travel TV, w której pełno jest ciekawych pozycji kulinarnych.

Chciałbym się z Wami dzisiaj podzielić moim kulinarnym Top 5 jeśli chodzi o produkcje dostępne na wspomnianej platformie. Zaczynamy!

Chef’s table

Netflix - Chef's table

Każdy odcinek tego dokumentu pozwala nam poznać jednego z najlepszych kucharzy na świecie. Pokazuje ich życie, pasję, a także unikalne podejście do gotowania. Jak dla mnie ciekawy temat, nawet jeśli nigdy nie będzie dane mi zjeść przygotowywanych tam potraw!

Typ: Serial
Ilość odcinków: 2 serie (każda po 6 odcinków)

Cooked

Netflix - Cooked

Produkcja ma na celu pokazanie nam jak bardzo ewolucja miała wpływ na gotowanie. W dość ciekawy sposób uczy nas historii przygotowywania żywności. Narratorem serii jest Michael Pollan – amerykański pisarz, autor m.in. książki W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców opowiadającej o fakcie, iż jedzenie w dzisiejszych czasach pełni więcej niż tylko funkcję biologiczną. Seria jest czasami nużąca, ale zawarte w niej informacje i przykłady są warte Waszej uwagi!

Typ: Serial
Ilość odcinków: 1 seria (4 odcinki: ogień, woda, powietrze, ziemia)

Mind of a chef

Netflix - Mind of a Chef

Cykl, w który narratorem jest bardzo znany amerykański szef kuchni – Anthony Bourdain. Każda seria łączy w sobie podróże, gotowanie, historię i naukę. W szczególności polecam pierwszy cykl odcinków, w którym gospodarzem jest David Chang – opowiada on bardzo dużo o kuchni azjatyckiej i przenoszeniu jej na grunt amerykański.

Typ: Serial
Ilość odcinków: 4 serie (każda po 16 odcinków)

Fat, sick & nearly dead

Netflix - Fat, Sick & Nearly Dead

Jest to amerykański film dokumentalny, który opowiada o historii Joe Crossa i jego 60-cio dniowej podróży poprzez USA. Wspomniany wcześniej bohater miał problemy z nadwagą i podczas swojej podróży chciał poprawić swoją kondycję i zacząć zdrowy tryb życia. Trochę fit tematy, które aż tak do mnie nie przemawiają, ale myślę że warto obejrzeć!

Typ: Film pełnometrażowy
Czas trwania: 97 min

For Grace

Netflix - For Grace

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile wysiłku kosztowało kucharza dostanie się na szczyt? W tym filmie poznajemy historię Curtisa Duffy’ego – szefa kuchni w restauracji Grace w Chicago, które obecnie posiada 3 gwiazdki Michelin. Jego przygoda rozpoczyna się od rezygnacji z pracy w jednej z restauracji i założenia własnego lokalu. Produkcja znakomicie obrazuje jak ciężka jest praca w gastronomii i ile trzeba poświęcić, aby dojść do mistrzowskiego poziomu. Uwaga! Materiał ten jest szalenie motywujący!

Typ: Film pełnometrażowy
Czas trwania: 91 min

Czy to wszystko co możecie zobaczyć na Netflixie? Na pewno nie. Ja wyciągnąłem tutaj tylko moje ulubione pozycje. Zachęcam do obejrzenia wskazanych przeze mnie produkcji i własnego poszukiwania innych pozycji na platformie Netflix. A może macie też własne ulubione produkcje, nie tylko na Netflixie? Jeśli tak – podzielcie się w komentarzach. :)


Materiały użyte do artykułu w całości pochodzą z serwisu Netflix.com

 • Przyznam, że nie lubię tego typu programów :) Zawsze kuszą i robię sie głodna, a niestety takich zdolności kulinarnych nie posiadam ;) A tak naprawdę gotowanie to świetna pasja, ale i cieżka praca, gdy chce się być kimś, i chetnie obejrzę film o Curtisie

  • Moja mama ma podobnie, ja natomiast uwielbiam czerpać inspirację z takich pozycji nawet kosztem tego, że będę chodził głodny :D

 • Ja zawsze oglądając tego typu programy zastanawiam się nad tym skąd Ci ludzie biorą te pomysły na tak zakręcone dania :D

  • Taki stan umysłu chyba :D Mam jednego znajomego kucharza, który się pnie w takim kierunku tylko z sushi i przez te parę lat widzę progres w jego kuchni :)

   • Ja bym już chyba rzygał rybami :D

 • Oooo, ciekawa tematyka ;D Pierwsze dwa mi się przewinęły, reszta nie. Ale już będę wiedziała co sobie włączyć w wolnej chwili.

 • Ostatnia i pierwsza propozycja zainteresowały mnie. Na razie oglądam irokeza tlenionego na Food, który jeździ po amerykańskich knajpach. Oczami “konsumuje” i czuje się pełny :-)

 • “Fed Up” w tematyce jedzeniowej, ale w sumie to może sprawić, że się odechce jeść :)

 • Fajne zestawienie – dzięki!

 • Bardzo ciekawe te seriale, tylko myślę, że nie można ich oglądać będąc głodnym:) A film chyba sobie obejrzę:)

  • Yup, lepiej zjeść coś przed oglądaniem… albo w trakcie :D